Aktualności / 20 grudnia 2019 przez Beata Walczyna-Szydełko
Projekty orzeczeń wydawanych przez Ultima Ratio, czyli Elektroniczny Sąd Polubowny przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, będą sporządzane z wykorzystaniem modułów informatycznych opartych na Sztucznej Inteligencji.
Sztuczna Inteligencja
Jak wskazuje
KE, pod pojęciem Sztucznej Inteligencji (ang. Artificial Intelligence) należy
rozumieć systemy, które: „wykazują
inteligentne zachowanie dzięki analizie otoczenia i podejmowaniu działań – do
pewnego stopnia autonomicznie – w celu osiągnięcia konkretnych celów.” Mogą
być oparte na oprogramowaniu lub wbudowane w urządzenia.[1]
Sztuczna Inteligencja umożliwia
analizę ogromnych ilości danych, szybsze uzyskiwanie informacji i formułowanie
wniosków, a w konsekwencji podejmowanie decyzji. Jest wykorzystywana w wielu
dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Między innymi wspiera:
- służby ratunkowe w diagnozowaniu
zawałów lub innych schorzeń w oparciu o głos dzwoniącego,
- radiologów w rozpoznawaniu nowotworów
dzięki porównywaniu zdjęć rentgenowskich z danymi medycznymi,
- instytucje finansowe w odczytywaniu
wzorców nieprawidłowych zachowań, ułatwiając wykrywanie oszustw finansowych,
- rolników w monitorowaniu
przemieszczania się zwierząt, kontrolowaniu temperatury ich ciała i zużycia
paszy,
- wykonywanie tłumaczeń z języków
obcych,
- generowanie napisów w filmach wideo,
- blokowanie spamu w skrzynkach
pocztowych.
Według ekspertów w najbliższych latach
pojawi się wiele nowych zastosowań Sztucznej Inteligencji, których dziś nie
można przewidzieć. Na świecie rośnie bowiem nie tylko ilość przetwarzanych
danych i liczba podmiotów korzystających z mechanizmów Sztucznej Inteligencji,
ale również liczba przedsiębiorstw, które zajmują się tworzeniem rozwiązań
opartych o Sztuczną Inteligencję.
Usprawnienie sądownictwa polubownego
Narzędzia Sztucznej Inteligencji znajdują zastosowanie także w postępowaniach prowadzonych przez sądy polubowne (arbitraż). Pozwalają na sprawne przejrzenie nawet kilku tysięcy stron dokumentów. Umożliwiają podsumowanie poglądów wyrażonych w wielu publikacjach naukowych oraz porównanie setek rozstrzygnięć arbitrażowych, wydanych w sprawach o zbliżonym stanie faktycznym. Ułatwiają sporządzanie transkrypcji z rozpraw, których przebieg został utrwalony za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Opisane korzyści dostrzegł także Ultima Ratio, czyli Elektroniczny Sąd Polubowny przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, który we współpracy z IUS.AI sp. z o.o. planuje w ciągu trzech lat wprowadzić rozwiązania oparte o Sztuczną Inteligencję, wspierające pracę arbitrów. Nowa technologia, przetwarzająca dane i stanowiska stron zgromadzone w toku postępowania, ma przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy. Założyciele „Ultima Ratio” podkreślają jednak, że Sztuczna Inteligencja wyręczy arbitrów jedynie w prostych, czasochłonnych, żmudnych i odtwórczych zadaniach, a wszelkie decyzje merytoryczne będą podejmowane w tradycyjny sposób.
W środowisku prawniczym wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w arbitrażu jest postrzegane jako eksperyment, od wyniku którego będzie zależeć ewentualne wdrożenie technologii w innych postępowaniach sądowych.
[1] Komunikat Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomicznospołecznego i Komitetu Regionów z 25 kwietnia 2018 r., „Sztuczna Inteligencja dla Europy”, dostępny tutaj.
Treść niniejszego materiału ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może być traktowana, jako porada prawna. Zawarte w materiale treści mogą nie wyczerpywać w pełni problemów lub zagadnień prawnych związanych z nowelizowanymi przepisami, orzeczeniami, interpretacjami. Każda sprawa wymagająca wiedzy prawniczej ma swój indywidualny wymiar, co uzasadnia jej indywidualną analizę. Zaleca się uprzednią konsultację konkretnej sprawy z radcą prawnym, adwokatem lub innym wykwalifikowanym prawnikiem. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z przedstawionymi powyżej zagadnieniami prawnymi oraz ich możliwym wpływem na działalność Użytkownika prosimy o kontakt drogą elektroniczną na adres e-mail: kontakt@fibi.com.pl lub pisemnie na adres: ul. Chłodna 64/315, 00-872 Warszawa.